Aproximativ 75% dintre femei sufera de aparitia hemoroizilor cand sunt insarcinate, in special in ultimul trimestru de sarcina. Hemoroizii sunt vene din zona anala, care ajung sa se inflameze sub anumite conditii precum: constipatia, uterul marit sau nasterea naturala. Acestia provoaca mancarimi si dureri, chiar si sangerari.
Cand hemoroizii se inflameaza puternic provoaca durere si disconfort in zona rectala. Multor persone care sunt in situatia aceasta le este rusine sa ceara ajutorul medicilor de specialitate si ajung intr-o stare avansata, care mai poate fi rezolvata doar cu interventie chirurgicala. Descoperita din timp, boala hemoroidala poate fi trata eficient, fara sa se ajunga la operatie.
La inceput, hemoroizii nu se simt la exterior, insa pot fi mariti in interior, fara a cauza durere. Ca simptom puntem recunoaste micile scurgeri de sange, ce pot fi vazute pe hartia igienica sau in scaun.
Femeile insarcinate se confrunta cu constipatia, una din cauzele comune ale aparitiei hemoroizilor. O alta cauza este presiunea mare pe sezut, prin cresterea in greutate si marirea uterului. Pe masura ce fetusul se dezvolta, exista o presiune asupra venelor care pompeaza sange.
Pentru prevenirea aparitiei hemoroizilor, este recomandata o alimentatie sanatoasa, bogata in legume, fructe si fibre. Fibrele atenueaza mancarimea si citricele contin antioxidanti puternici si vitamina P, ce previn inflamatiile. Este recomandat ceaiul din frunze de codite de castan salbatic pentru circulatia sangelui si insuficienta venoasa.
Crema de Hamamelis reduce sangerarile, avand efect astringent. Aproximativ 6 pahare de apa pe zi sunt suficiente pentru a scapa de simptomele neplacute ale hemoroizilor. De asemenea, sportul este foarte important si evitarea starii indelungate in aceeasi pozitie.
Compresele Multi – Gyn ajuta la prevenirea si tratarea hemoroizilor externi si a fisurilor anale. Ele sunt moi si protective si se utilizeaza pentru igienta intima externa ( vulvele si labile, zona vaginala si anala).