Pentru ca a venit vara, trebuie sa ne gandim si la protectia solara, foarte importanta in aceasta perioada. Dermatologii ne recomanda sa nu iesim niciodata din casa fara ca inainte sa aplicam pe piele (sau macar pe fata) o crema impotriva radiatiilor solare. Reginele.ro iti spune ce creme sunt potrivite pentru tine, in functie de tipul tenului.
Tenul este partea corpului cea mai expusa la ultraviolete (asta in cazul in care nu porti in permanenta palarie sau stai la umbra). De aceea, tenul nostru are nevoie de o protectie mult mai sporita, pe tot parcursul verii, cu SPF minim 20. Nu alege produsul la intamplare, ci in functie de tipul tenului.
Ten uscat. Tenul uscat poate deveni foarte usor sensibil, si este predispus aparitiei semnelor de imbatranire mult mai prematur. Din aceasta cauza, ultravioletele nu sunt deloc recomandate (acestea favorizeaza procesul de imbatranire). Cea mai buna alegere in acest caz este o crema hidrtanta cu SFP 30, care sa contina ceramide. Acestea ajuta la regenerarea celulara si mentine elasticitatea tenului.
Ten sensibil. Deoarece tenul tau este deja foarte sensibil si se inroseste repede, va trebui sa “porti” in permanenta o crema solara cu factor de protectie 50. Stiu ca pare mult, insa iti va feri tenul de pete pigmentare, de iritatii si de uscare excesiva. Crema trebuie sa fie usor hidratanta pentru a mentine elasticitatea pielii.
Ten cu rozacee. Daca iti expui tenul cu rozacee la soare, cel mai probabil problema ti se va agrava. Asa ca utilizarea zilnica a unei creme cu protectie solara trebuie sa devina obisnuinta pentru tine. Recomandabil ar fi sa folosesti o crema cu protectie solara de minim 20, pe care sa o amesteci cu un preparat special pentru tenul cu rozacee (care ar trebui sa actioneze ca un tratament).
Ten gras. Daca tenul tau are tendinta de ingrasare si/sau acnee va trebui sa folosesti o crema cu SPF 30. Alege o crema fara ulei, sau special creata pentru tenul gras, care va matifia putin luciul pielii tale. Daca crema aleasa are in compozitie si dimeticon, cu atat mai bine, deoarece este vorba de o substanta care absoarbe excesul de sebum.