Mihai Bendeac este au ateu convins si are convingerea ca am trai intr-o lume mult mai buna fara religia si preotii care incearca sa impuna fortat idei ce pot indoctrina populatia.
El a declarat pentru Adevarul Live ca, din punctul sau de vedere, pana in momentul in care preotii nu vor renunta la masinile scumpe si alte bunuri de valoare si se vor ocupa cu adevarat de oamenii nevoiasi, nu il va interesa aceast subiect.
„In Africa mor milioane de copii. Daca eu i-as vedea pe preoti in curul gol, ca isi vand bunurile si hranesc copiii aia…
Pana atunci, cand umbla in Mercedes si cu un sceptru în mână, sa ma pupe in cur. Sceptrul ala ar putea hrani multi copii. Sa si-l bage in cur„, a declarat, dezinvolt Mihai Bendeac.